גורמים המשפיעים על הסיכויים להתגרש

עבודת מחקר מדהימה שבוצעה באגף המדען הראשי (רצ"ב קישור  http://www.cbs.gov.il/publications/tec13.pdf), מתארת את הגורמים המשפיעים ביותר על הסיכויים להתגרש. מדובר בעבודה המבוססת על נתונים סטטיסטיים ומציאת קשרים חזקים בין מאפיינים ונתונים מסוימים לגבי הזוג והפרט, לבין גירושין שהתרחשו בפועל.

להלן הגורמים המשפיעים ביותר על הסיכויים להתגרש:

 • השכלת האישה– בקרב נשים אקדמאיות, הסיכוי להתגרש נמוך בכ-27% מאשר בקרב נשים שאינן אקדמיות.

 • בעלות על דירה– בעלות על דירה נתפשת כגורם מקשר בין בני הזוג ומורידה את הסיכוי להתגרש ביותר מ-20%.

 • גירושין קודמים– לבני זוג בנישואין חוזרים יש סיכוי כפול להתגרש (כאן, כיועץ, אני חייב לציין שבעוד שהנתון הזה מבוסס סטטיסטית, ניתן לשנות אותו משמעותית באמצעות ייעוץ זוגי מוצלח. זו תהיה פעולה חכמה מאוד מצד בן זוג שיש בהיסטוריה שלו נישואין שכשלו, לבוא לייעוץ לבד או יחד עם בן או בת זוגו, ולהפחית למינימום את הסיכוי להנצחת הכישלון ביחסים פעם נוספת).

 • מוצא זהה– מוצא זהה של בני הזוג מוריד את הסיכוי להתגרש ב-14%.

 • ותק נישואין– ההסתברות לגירושין יורדת כאשר עולים ותק הנישואין והגיל. ההסבר לכך עשוי להיות השקעתם המצטברת של בני הזוג בנישואין וצמצום האופציות של כל אחד מהם להינשא שוב.

 • גיל בחתונה– נישואין בגיל צעיר מגדילים את הסיכוי להתגרש ואצל נשים יורד הסיכוי להתגרש ב- 5% עם כל שנה של גיל במועד הנישואין.

נתונים נוספים על פי מחקרים בעולם:

 • שימוש בסמים ואלכוהול (ראה כתבה: נישואין לא הולכים טוב עם אלכוהול וסמים)

 • הורים גרושים– הסיכוי להתגרש גבוה יותר למי שהוריו גרושים.

 • אישה מבוגרת משמעותית מהבעל– הסיכוי להתגרש גבוה יותר לזוגות בהם האישה מבוגרת משמעותית מהבעל

גורם די מובהק אשר לא נכלל במחקר, אשר משפיע מאוד על שיעור הגירושין הוא השתייכות דתית או תרבות קהילתית. אפשר לראות בפרסומים האחרונים של הלשכה לסטטיסטיקה את ההבדלים בשיעורי הגירושין באוכלוסיה הערבית לעומת האוכלוסיה היהודית היותר ליברלית. כמו כן ניתן לראות זאת בשיעור הגרושים הגבוה בעיר אילת שעמד על 25% לעומת 2% בלבד במודיעין עילית (אוכלוסיה חרדית) .

אז מה כל זה אומר לנו? האמת שלא יותר מידי. גירושין זה לא דבר רע שצריך להימנע ממנו בכל מחיר. להיפך לפעמים גירושין הינם הפתרון הנכון יותר. הישארות בנישואין מתוך הרגשת כפיה דתית או תרבותית היא משהו שעשוי להיות מאוד מדכא ויש מיליוני אנשים בעולם שאינם נשואים באושר והם די סובלים באופן מתמשך במערכת היחסים ו"במקרה הטוב" הם ירדו לאפתיה מוחלטת לגבי בן הזוג שלהם.

הסטטיסטיקה לא מספרת לנו את הסיפור הזה, אבל כיועץ כשאני מסתכל על הנתונים האלה אני בכל זאת מזהה  שלוש קטגוריות עיקריות שעשויות לקבוע את הצלחת הקשר הזוגי:

 • רקע אישי של כל אחד מבני הזוג מבחינת ניסיון שלילי בתחום היחסים הזוגיים- ניסיון שלילי במשפחה או בזוגיות נוטה להנציח את עצמו ולכן ייעוץ נדרש כדי לפתח יחסים חדשים ובריאים אשר אינם מושפעים מניסיון העבר.

 • התאמה זוגית- התאמה זוגית יוצרת כעיקרון נקודות רבות של הסכמה בין בני הזוג ולכן לגיל, השכלה ולמוצא עשויים השפעות מסוימות מבחינת סטטיסטית אך בייעוץ נכון ניתן לנצח כל סטטיסטיקה (ולו רק בגלל שהסטטיסטיקה לא כוללת את הפחתת הסיכוי לגירושין כתוצאה מייעוץ)

 • השקעה בקשר- ככל שבני הזוג ייצרו יותר את הקשר ביניהם ויבססו אותו יותר כך הסיכויים שלהם להצליח בקשר יגדלו

ויש נתון אחד אחרון שהוא נכון לכל תחום בחיים וזה הידע איך גורמים למשהו להצליח. הידע הזה קיים ואם כל הזוגות בארץ היו יודעים אותו  אחוז הפרידות והגירושין היה צונח בעשרות אחוזים.

רוצים לגרום לזוגיות שלכם להצליח?

צרו קשר עכשיו בנייד 054-4766576  או במייל: sefi123@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *